Havi összevetésben 1,4 százalékkal emelkedtek az árak, gyorsult az ütem a márciusban mért 1,1 százalékhoz képest. Elemzők lassulásra, csak 0,8 százalékos növekedésre számítottak.
Éves összehasonlításban 8,2 százalékkal, az utóbbi öt év legerősebb ütemével emelkedtek az ingatlanárak áprilisban. Elemzők 7,3 százalékot vártak a márciusban mért 6,5 százalékos növekedés után.
Az átlagárak március után újra rekordszintre, 258 ezer 204 fontra - piaci középárfolyammal számolva több mint 107 millió forintra – kúsztak fel áprilisban, ami majdnem 20 ezer fonttal több mint egy évvel korábban.
Az áprilissal zárult három hónapban 0,9 százalékkal emelkedtek az árak az előző három hónaphoz képest.
Russell Galley, a legnagyobb brit ingatlanhitelező hálózat, a Halifax ügyvezető igazgatója az adatokat kommentálva rámutatott, hogy
a lakóingatlan-vásárlások illetékének felfüggesztése meghozta a vásárlási kedvet,
ami viszont felfelé repítette az árakat a szűkös kínálattal küszködő piacon. Hozzátette, hogy a kedvezmény hatása tompulni fog annak fokozatos kivezetésével párhuzamosan.
„A brit gazdaság hosszú távú kilátásait illetően egyre nő az optimizmus, ahogy az oltási program lendületesen halad. Ugyanakkor továbbra is óvatosak vagyunk a lakáspiac középtávú kilátásainak megítélésében” – hangoztatta Galley, hozzátéve, hogy várakozásaik szerint a lakásárak növekedése lassulni fog az év végéig.
A 2016 és 2019 közötti időszakban lassuló ütemben emelkedtek a lakóingatlanárak az Egyesült Királyságban, majd 2020 elején ismét erőteljes növekedésre váltottak. A brit statisztikai hivatal múlt havi értékelése szerint ebben egy sor tényező is szerepet játszhatott, így a vásárlási preferenciák változásai és a lakásvásárlási adó változtatása. Az erőteljes áremelkedésnek feltehetően az az oka, hogy a járvány miatt otthonaikba szorult családok tágasabb, kényelmesebb lakóhelyet kerestek. Ráadásul tavaly nyáron felfüggesztették a lakásvásárlásokat terhelő adót, Angliában és Észak-Írországban 500 ezer fontig, Skóciában és Walesben pedig 250 ezer fontig. Skóciában március végén szűnt meg, a másik három országban pedig június végén fut ki ez a kedvezmény.
(MTI)